Problem zanieczyszczenia środowiska odpadami z roku na rok staje się coraz bardziej istotny. Polietylen jest używany wszędzie. Służy do pakowania produktów, produkcji rur, części maszyn i materiałów budowlanych np. świetlików dachowych. Jednakże długi proces rozkładu materiałów z polietylenu zagraża harmonii na planecie. Dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć, czym są technologie recyklingu polietylenu.
Ten nowoczesny materiał nie boi się wody, roztworów kwasów różnego pochodzenia, zasad i soli chemicznych. Przy wytwarzaniu produktów taka odporność na wpływy zewnętrzne jest bardzo przydatna, ale może być katastrofą ekologiczną.
Odpady polietylenu np. z folii stretch są bardzo niebezpieczne. Materiał ulega starzeniu termicznemu i powoli rozkłada się pod wpływem ciepła, słońca i powietrza. W tym okresie materiał zaczyna uwalniać substancje żrące, które zanieczyszczają wodę głębinową i glebę.
Z roku na rok rośnie liczba organizacji zajmujących się recyklingiem odpadów niebezpiecznych oraz wywozem nieczystości. Nie jest to spowodowane tylko pogarszającym się stanem środowiska naturalnego. Recykling szkodliwych substancji jest uważany za dochodowy sektor biznesowy.
Można wytworzyć surowce z użytej folii stretch i świetlików z polietylenu:
- Kosze na śmieci;
- Talerze;
- Zbiorniki domowe i przemysłowe;
- Przydomowe oczyszczalnie ścieków;
- Świetliki dachowe;
Pomimo pojawienia się nowych technologii przetwórczych, produkcja towarów z takich surowców ma ograniczenia.

Sam recykling odpadów polietylenowych nie jest trudny. Materiały używane w życiu codziennym nie zmieniają się, ponieważ ich użytkowanie trwa krótko, a żywotność przemysłowa znacznie się wydłuża.
Wpływ polietylenu z folii stretch oraz folii bąbelkowej masowo wykorzystywanej w pakowaniu przesyłek kurierskich jest ogromny. Światło słoneczne i ciągłe zmiany temperatury silnie wpływają na materiał.
Technologia przetwarzania folii z tworzyw sztucznych jest z każdym rokiem ulepszana. Szczególnie popularny jest polietylen klejony. Jest to materiał o ulepszonych właściwościach. Ma szeroki zakres funkcjonalny. Wykorzystywany jest do produkcji rękawic, folii do pakowania żywności, rurek termokurczliwych i rurek polimerowych. Usieciowany materiał jest bardzo sztywny. Jego temperatura robocza po obróbce może sięgać nawet 120 stopni.