Opakowania dekoracyjne Gliwice – Wysokie i utrzymujące się zapotrzebowanie na lekkie opakowania o dużej funkcjonalności

Maksymalna ochrona produktu przy minimalnym zużyciu materiałów, z dekoracyjnym wzorem w celu stymulowania zakupów i efektywnego wykorzystania zasobów w produkcji, magazynowaniu i transporcie – wymagania są bardzo zróżnicowane. 

Miejsce na Twoją Reklamę

tel.608 42 65 68

W artykule przyjrzymy się trendom w dziedzinie opakowań oraz przyjrzymy się głównym atrakcjom eksponatów prezentowanych na targach.

opakowania dekoracyjne Gliwice
opakowania dekoracyjne Gliwice

„Opakowanie jutra jest eleganckie, wygodne i zaprojektowane z myślą o konkretnych grupach docelowych”. 

Opakowania dekoracyjne są potrzebne w prawie wszystkich sektorach. Chociaż zwykle chronią produkty oraz ułatwiają przechowywanie i transport, mogą również pomóc w rozróżnieniu produktów w momencie sprzedaży, stanowiąc w ten sposób element sprzedaży. W przeszłości rozwiązania opakowaniowe były ściśle powiązane z wymaganiami rynku i potrzebami klientów. Przykładami takiej sytuacji są pojedyncze przezroczyste butelki do użytku domowego oraz produkty do pielęgnacji ciała i włosów, wysokiej jakości plastikowe butelki na perfumy, specjalne szczelnie zamknięte pojemniki/pudełka na przedmioty elektroniczne, które zapewniają ochronę przed wyładowaniami elektrostatycznymi i są przeznaczone do wprowadzania produktu. robotów,

Przemysł spożywczy cieszy się dużym zainteresowaniem i znaczeniem rynkowym w sektorze opakowań także dekoracyjnych. W samych krajach europejskich około 60% żywność psuje się, liczba ta może zostać znacznie zmniejszona dzięki odpowiedniemu opakowaniu. 

Tematem wielokrotnie poruszanym w związku z opakowaniami z tworzyw sztucznych jest zdrowie, ale uwzględnia się tu również wiele różnych aspektów. Nie trzeba dodawać, że każdy rodzaj opakowania ochronnego zapewnia konsumentowi korzyści zdrowotne, chroniąc żywność przed wszelkiego rodzaju wpływami zewnętrznymi. 

Zwłaszcza w sektorze napojów istnieje tendencja do dodawania substancji prozdrowotnych do napojów wymagających szczególnej ochrony. Przykładami są soki owocowe bogate w witaminy i napoje energetyczne dla sportu i fitnessu ze specjalnymi suplementami diety. 

W procesie wykorzystującym plazmę niskociśnieniową na wewnętrznej ściance szkła PET osadzana jest warstwa około 50 nm czystego tlenku krzemu, czyli szkła. Dzięki temu napój jest przechowywany dłużej, jest chroniony przed wpływami zewnętrznymi, a zawarte w nim witaminy i dodatki nie mogą wydostać się na zewnątrz. 

Innym trendem w branży napojów są zdrowe napoje zawierające cząstki, takie jak woda z kawałkami aloesu i mleka oraz jogurt z kawałkami owoców. Wymaga to nie tylko odpowiedniej geometrii szkła, ale także technologii butelkowania zdolnych do dokładnego zliczania cząstek stałych. Oczywistą zaletą tego rozwiązania jest jednowarstwowa struktura, która lepiej nadaje się do recyklingu niż jego wielowarstwowy odpowiednik.

Waga każdego rozwiązania opakowaniowego jest nadal ważna. W ostatnich latach wiele się wydarzyło w tej dziedzinie. Potencjał pomysłów i oszczędności jest różnorodny: pominięcie zewnętrznej strony pojemnika opakowaniowego, opakowanie bardziej elastyczne niż sztywne lub półsztywne, nowe projekty i redukcja grubości ścianek. Od 1991 do 2013 roku opakowania stały się w ten sposób generalnie o 25% lżejsze. Tylko w 2013 roku na całym świecie zaoszczędzono 1 milion ton tworzyw sztucznych w wyniku redukcji wagi, pomimo rosnących oczekiwań co do funkcjonalności. I znów biorąc przykład PET, nie tylko zmniejszono grubość ścianek, ale także zoptymalizowano podstawową konstrukcję. Tylko nowa konstrukcja gwintowana pozwala zaoszczędzić 2 g plastiku na butelkę. 

Konstrukcja nadająca się do recyklingu

Trendy przytaczane jako przykłady dla napojów mają zastosowanie praktycznie we wszystkich obszarach sektora spożywczego. Redukcja wagi jest zawsze na szczycie listy życzeń. I to oczywiście, ponieważ redukcja wagi wiąże się z oszczędnością materiału i niskimi kosztami. To jednak nie jedyny powód. Coraz większe znaczenie, zgodnie z coraz większymi wymaganiami ustawodawców i konsumentów, ma ochrona zasobów. Ściśle z tym związana jest możliwość recyklingu opakowań. Obecnie w Niemczech prawie wszystkie opakowania artykułów gospodarstwa domowego są ponownie wykorzystywane, z czego ponad połowa (56%) jest poddawana recyklingowi i nie spalana ze względu na zawartość energii. Prawie 20 lat temu liczba ta wynosiła tylko 3%. W przypadku butelek PET odsetek ten jest znacznie lepszy, 98% poddaje się odzyskowi materiału, a następnie wraca do cyklu produkcyjnego. Dlatego każda nowa wyprodukowana dzisiaj butelka zawiera około 25% ponownie wykorzystanego materiału.

Wskaźniki ponownego wykorzystania odpadów opakowaniowych mogłyby wzrosnąć jeszcze bardziej, gdyby opakowanie od samego początku posiadało rozwiązanie konstrukcyjne nadające się do recyklingu. Tworzywa o wysokim stopniu czystości powinny być stosowane wszędzie tam, gdzie to możliwe, ze szkodą dla kompozytów papierowo-plastikowych i intensywnie barwionych poliolefin lub w połączeniu z węglanem wapnia. Ponadto PET powinien być najlepiej stosowany do butelek nad głęboko szczelnymi pojemnikami, aby wymienić tylko kilka warunków wstępnych ulepszonego recyklingu opakowań.

Folie od lat stają się cieńsze i bardziej funkcjonalne

Folie to w ponad 40% najczęściej spotykane opakowania z tworzyw sztucznych, stosowane głównie do żywności, ale także np. folie bąbelkowe czy folie elastyczne do ochrony żywności. W sektorze produkcji folii istnieje również silny trend w kierunku cieńszych i bardziej funkcjonalnych rozwiązań. Funkcjonalność można osiągnąć za pomocą odpowiednich dodatków, choć najczęściej przy pomocy wielokrotnego nakładania warstw. Zapotrzebowanie na wielowarstwy skumulowało się w układach tzw. nanowarstw w liczbie 33 i więcej. Obecnie folie 3- i 5-warstwowe to standardowe produkty, a wreszcie takie tańsze materiały można zastosować na środkowy start.

Folie barierowe składają się zazwyczaj z 7 lub więcej warstw. Ze względu na warstwy funkcjonalne, folie wielowarstwowe mają zwykle tę zaletę, że są mniej grube niż produkty jednowarstwowe. Przy zachowaniu jej funkcjonalności, grubość folii można zmniejszyć poprzez rozciąganie. 

Wydajność, ważny temat dyskusji w przypadku form wtryskowych

W produkcji formowanych wtryskowo materiałów opakowaniowych ważnymi punktami dyskusji jest również zmniejszenie grubości i oszczędność materiału, a także optymalizacja czasu cyklu i zwiększenie wydajności. Etykietowanie w formie (IML) od dawna jest jedną z najbardziej znanych metod zdobienia przy formowaniu wtryskowym. 

Jednym z procesów, za pomocą którego można uzyskać cieńsze i lżejsze opakowania formowane wtryskowo, jest formowanie tłoczne (ICM), które jest coraz częściej stosowane w przemyśle. Proces ten różni się od konwencjonalnego formowania wtryskowego kompensowanym skurczem bez wtryskiwania dodatkowego materiału w fazie utrzymywania ciśnienia. Zamiast tego proces ICM wykorzystuje cykl kompresji, czyli ruch wewnątrz formy. Pozwala to na oszczędność materiału do 20%. Na targach Netstal zademonstruje produkcję opakowania PP do margaryny, które waży zaledwie 10,7g.

Branża wykazuje ogromną siłę innowacji

Jak już wspomniano, nie da się opisać wszystkich trendów i nowości w jednym artykule, ale oto kilka:

  • Na uwagę zasługuje rosnące zainteresowanie produkcją opakowań do żywności z biodegradowalnych tworzyw sztucznych – na rynku coraz częściej pojawiają się nowe produkty.
  • Druk bezpośredni to proces, w którym opakowania plastikowe, jak również ich wieczka, mogą być zadrukowane bezpośrednio bez mankietu lub etykiety. W przypadku druku cyfrowego wydrukowany obraz można edytować i nakładać bezpośrednio za naciśnięciem przycisku – tak więc indywidualizacja jest powszechnym „pisem” w tym obszarze. Każdy artykuł mógł otrzymać własny nadruk.
  • Na targach kilku producentów maszyn do formowania wtryskowego zaprezentuje aplikację do formowania wtryskowego przez rozdmuchiwanie, czyli technologię, w której forma wtryskowa preform jest wdmuchiwana bezpośrednio do formy wielogniazdowej, a w razie potrzeby może być również wtryskiwana. W ten sposób można wygenerować silne, atrakcyjne rozwiązania opakowaniowe.
  • W przypadku artykułów odlewanych ciśnieniowo i głęboko tłoczonych proces ibt (international business and technology) to proces nakładania warstwy przypominającej szkło za pomocą niskociśnieniowej technologii plazmowej, która w ten sposób poprawia trwałość. produkty owocowe, żywność dla noworodków oraz produkty mleczne w przezroczystych jednowarstwowych pojemnikach.
  • Przy pomocy odpowiedniego sprzętu, pojemniki do głębokiego tłoczenia IML (in-mold labeling) mogą być produkowane w sposób znacznie tańszy niż formowanie wtryskowe.