Paczka musi zawierać adresy nadawcy i odbiorcy oraz zostać poprawnie zapakowana w opakowania.
Opakowanie musi odpowiadać masie, kształtowi, rodzajowi zawartości, wymiarom, oznaczonej wartości, a także sposobowi i czasowi trwania transferu.
Paczka może być zapakowana we własne opakowanie (obwoluta, pudełko, skrzynka, worek) lub w oryginalne opakowanie firmy kurierskiej , firmy oferują opakowania o różnych kształtach i rozmiarach. Istnieją też opakowania specjalnego przeznaczenia, wykonane z tektury trójwarstwowej, przeznaczone są do pakowania butelek, projektów, obrazków, kalendarzy itp.
Za prawidłowe zapakowanie i zamknięcie przesyłki odpowiada nadawca. Opakowanie i zamknięcie muszą chronić zawartość, aby nie została uszkodzona przez nacisk i częste przemieszczanie paczki. Na opakowaniu lub na kopercie należy zostawić wystarczającą ilość miejsca na drukowanie znaków urzędowych i kart pocztowych.
Adres odbiorcy wydrukowany jest w prawej dolnej części, adres nadawcy w lewej górnej części strony adresowej paczki. Przesyłka musi zawierać czytelnie podane adresy odbiorców i nadawców.
Specjalne opakowania do transportu przez kurierów:
Przedmioty kruche lub szklane muszą być zapakowane w solidne pudełko wypełnione odpowiednim materiałem ochronnym, który zapobiega tarciu lub uderzeniu podczas transportu, zarówno między przedmiotami lub samymi przedmiotami a bokami pudełka.
Płyny i łatwo rozpuszczalne substancje należy umieszczać w całkowicie nieprzepuszczalnych pojemnikach. Każdy pojemnik należy umieścić w specjalnym wytrzymałym pudełku wypełnionym odpowiednią substancją ochronną, w ilości wystarczającej do wchłonięcia cieczy w przypadku pęknięcia pojemnika. Wieczko pudełka należy zamocować tak, aby nie można było go łatwo otworzyć.
Trudno rozpuszczalne substancje tłuszczowe, takie jak smary lecznicze, mydło w płynie, żywice itp., należy najpierw zamknąć w jednym opakowaniu (pudełko, worek płócienny, plastik itp.), a następnie w pudełku wykonanym z drewna, metalu, litego tworzywa sztucznego i tym podobne, wystarczająco odporne, aby zapobiec rozlaniu.
Różne rodzaje suchych proszków należy najpierw zapakować do pojemnika wykonanego z metalu, drewna, odpornego tworzywa sztucznego, a pojemniki te umieścić w solidnym, odpornym pudełku wykonanym z drewna, blachy, tworzywa sztucznego itp.,